Není žádnou výjimkou, že dlužníkovi zaměstnavatel oznámí, že je povinen mu srážet takovou a takovou částku, s tím se člověk třeba smíří. Ale až do té doby, když si chce z účtu vybrat zbývající část mzdy. A ouvej. Je zablokován i účet.
A v tomto případě jsou lidé rozčílení, jelikož se domnívají, že jim exekutor sebral celou mzdu, na kterou mají nárok. A to není pravda. Exekutorský úřad totiž vydal současně i exekuční příkaz přikázáním pohledávky z účtu. To v praxi znamená, že konto je zablokováno do výše částky, která je v exekučním příkaze uvedená.
Dlužníci často píší dopisy nebo volají na exekutorský úřad, že takhle to nejde, že mají na peníze nárok. Nikoliv. Na tyto finanční prostředky žádný nárok nevzniká, i když se jedná o zbývající mzdu. Jakékoliv peníze, které na účet přijdou, jsou do výše exekuované částky zablokovány. A má na ně nárok exekutor, který vydal tento příkaz. Jedná se i o finance cizích osob, nejčastěji příbuzných, neboť jakmile jsou na účtu vedeném na jméno povinného, stávají se dlužníkovi majetkem.
Určitě to není nic příjemného, ale lidé se v těchto případech opravdu brání neadekvátními prostředky. Většinou jsou sprostí, nespolupracují a vyhrožují. Ovšem měli by si uvědomit, že moc nad odblokováním účtu má pouze ten exekutor, kterého takto uráží. Proto většina exekutorů pak účty nechává zablokované.
Jestliže se na kontě nacházejí vyšší finanční prostředky než požadovaná částka, může s nimi povinný i nadále hospodařit, na ty totiž exekutorovi žádný nárok nevzniká. Ovšem záleží na dané bance, jakým způsobem povinnému povolí transakce, zda přes internet, bankomat nebo pouze v hotovosti. Je to rozdílné od banky k jiné bankovní instituci.
Jelikož se někdy stává, že úředníci ve finančním domě nejsou dostatečně proškoleni o exekucích na účet, dopadá do někdy dost fatálně. Klidně svému klientovi sdělí, že nemá nárok na žádnou hotovost z účtu, i když třeba dluží 10 000Kč, a na účtu jsou finanční prostředky ve výši 100 000Kč. A vzniká další problém.
Je dobré se s exekutorem domluvit, aby nedával současně tyto dva exekuční příkazy, nebo si prostě nechat vyplácet mzdu od zaměstnavatele v hotovosti, což ovšem z nepochopitelných důvodů mnohé dlužníky vůbec nenapadne.